środa, 15 grudnia 2010

Paweł z Tarsu już w sprzedaży!!!


Czy wiecie Państwo, że powstał pierwszy polski film o św. Pawle?


"Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów" to pierwszy całkowicie polski film o człowieku, który wpłynął na oblicze naszej cywilizacji. Wybierz się w podróż jego śladem! 

Film jest zrealizowany w stylu reportażu i dokumentu, w dynamicznej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy konwencji.  Powstawał w 7 krajach (nie licząc oczywiście Polski), w których ekipa podążała śladami apostoła z Tarsu.
Z rozmachem, dynamicznie i w sposób niezwykle ciekawy odkrywa przed widzem świat historii, współczesności, mitologii, wielkich religii, zwyczajów i różnorodnych tradycji, a to wszystko pośród przepięknych krajobrazów basenu Morza Śródziemnego.

Film można zakupić w sklepie internetowym w postaci całego pakietu (6 płyt DVD + gratis dodana płyta z muzyką filmową) bądź pojedynczych wybranych odcinków. 

Dla katechetów proponujemy gratis scenariusze lekcji oparte na poszczególnych odcinkach, a wykorzystujące interesujące formy i metody pracy. Proszę to wcześniej zaznaczyć. 



Zapraszam na zakupy na stronę filmu paulusfilm.com lub na moją aukcję na allegro (u mnie dla was troszkę taniej,ale ciiiii!!!!!)

http://allegro.pl/pawel-z-tarsu-pojednanie-swiatow-i1371150629.html

Film jest pięknie wydany, cacko! cieszę się, że miałem i mam przy nim swój malutki udział, haha. 
Aha, czyta prześlicznie Krystyna Czubówna!!!

Film "Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów"  to mądry pomysł na prezent!

sobota, 13 listopada 2010

Marco Zoppo, Św. Paweł, XV w.

wtorek, 9 listopada 2010

Pierwsza całkowicie polska produkcja o życiu Św. Pawła

Już wkrótce w sprzedaży pojawi się nowy film „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” w reżyserii Grzegorza Misiewicza, absolwenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przedstawi długi szlak życia apostoła na tle obrazów antycznej cywilizacji.
Pomysł na zrealizowanie dokumentalnej produkcji o tematyce religijnej zrodził się w związku z obchodami Roku Świętego Pawła celebrowanymi w Kościele Katolickim od czerwca 2008 do czerwca 2009 roku. Opowieść o życiu Pawła z Tarsu to prawie sześć godzin filmu, który został podzielony na dwanaście półgodzinnych odcinków.
Grzegorz Misiewicz - reżyser i jednocześnie scenarzysta serialu to absolwent Wydziału Teologii KUL. Jest związany z Międzynarodowym Katolickim Instytutem Ewangelizacji – ICPE Mission, w ramach którego wykonał wiele projektów ewangelizacyjnych. Jest również przewodnikiem wyjazdów pielgrzymkowych do Turcji i na Bliski Wschód. W związku z tym nie brakuje mu wiedzy na temat początków chrześcijaństwa i roli, jaką odegrał w nim Św. Paweł. Również doświadczenie Grzegorza Misiewicza w reżyserii i aktorstwie było kluczowe dla realizacji filmu.
Św. Paweł to postać, która z zagorzałego przeciwnika chrześcijaństwa przeszła duchową drogę stając się gorliwym zwolennikiem Kościoła Katolickiego. Film zrealizowany przez studio produkcji filmowej Framesound Production ma na celu ukazanie życia Apostoła Narodów poprzez podążanie jego śladami.
- To reporterska i w miarę możliwości dokumentalna rekonstrukcja wydarzeń związanych z Pawłem w historycznych miejscach jego pobytu i działalności - mówi Grzegorz Misiewicz.
Producenci filmu uznali za szczególnie warty podkreślenia fakt, że Paweł z Tarsu był osobą wyjątkową jak na realia w jakich żył. W czasach głębokich podziałów religijnych i społecznych głosił równość wszystkich ludzi. „Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem, wolnym a niewolnikiem, mężczyzną a kobietą – w Chrystusie jesteście wszyscy kimś jednym” – pisał w Liście do Galatów (3, 28). Początkowo jako Szaweł sprzeciwiał się Jezusowi i potępiał jego zwolenników. Dzięki temu, kiedy nawrócił się na Chrześcijaństwo, mógł umiejętnie odpierać kontrargumenty znając racje drugiej strony.
- Paweł z Tarsu to jedna z tych postaci w dziejach ludzkości, które wpłynęły na zmianę biegu historii. Świat jaki zastali i jaki pozostawili po sobie – to dwa różne światy – twierdzi ks. prof. dr hab.  Waldemar Rakocy CM, znawca pism Św. Pawła i konsultant naukowy filmu.
Kolejne odcinki filmu przybliżą nam życie bohatera, którego działalność do tej pory ma wpływ na to kim jesteśmy. „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” jest bowiem serialem o początkach chrześcijaństwa i historii naszej cywilizacji. Widz będzie mógł poznać nie tylko głównego bohatera filmu, ale także miejsca, w których kształtował się jego charakter i sposób myślenia. Tematyka filmu wymagała realizacji zdjęć na terenie Turcji, Grecji, Syrii, Izraela, Malty, Cypru oraz Rzymu. Te punkty są również obecnie bardzo atrakcyjne turystycznie. Są celem licznych pielgrzymek i prywatnych wyjazdów wypoczynkowych. Dlatego „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” to nie tylko podróż duchowa, ale też obraz miły dla oka pełen malowniczych pejzaży, pięknych krajobrazów i wyjątkowych pozostałości antycznego świata. Dla zapewnienia szczególnej atmosfery, muzyka w filmie została specjalnie skomponowana przez Krzysztofa Stanisławskiego. Ciepła nadają również znane głosy lektorów. W tej roli wystąpili bowiem między innymi Krystyna Czubówna i Krzysztof Kolberger.
Twórcy filmu musieli pokonać wiele przeszkód w czasie realizacji filmowego projektu. Duże nakłady finansowe, dalekie wyprawy na plan zdjęciowy, ciężar logistyczny przedsięwzięcia oraz trudy doświadczeń na obczyźnie nie zniechęciły ekipy filmowej. Wiara w powodzenie filmu, upór i wspólne wsparcie zaowocowały szczęśliwym zakończeniem produkcji. Czas pochwalić się nią przed publicznością.
Więcej informacji i zdjęć znajdziecie Państwo na stronie www.paulusfilm.com .
 Karolina Strzelecka

środa, 3 listopada 2010

El Greco, Apostołowie Piotr i Paweł, 1592, odesłanie

Zapraszam do lektury wpisu dotyczącego obrazu El Greco "Apostołowie Piotr i Paweł":
http://piotr-i-pawel.blogspot.com/2010/11/el-greco-apostoowie-piotr-i-pawe-1592.html

Guido Reni, Św. Piotr i św. Paweł, odesłanie

Zapraszam do lektury wpisu dotyczącego obrazu Guido Reniego "Św. Piotr i Paweł":

http://piotr-i-pawel.blogspot.com/2010/10/guido-reni-sw-piotr-i-sw-pawe.html

poniedziałek, 1 listopada 2010

Jak wyglądał św. Paweł?

Współczesna rekonstrukcja twarzy Pawła z Tarsu wykonana przez niemiecką policję

Jak miał na imię? cz. II

suahili - Mtakatifu Paulo 
łotewski - Pāvils no Tarsas
litewski - Apaštalas Paulius
lingala -  Polo ya Tarsu
węgierski - Pál apostol
macedoński - Павле од Тарсус 
malti - Pawlu minn Tarsu 
norweski - Apostelen Paulus
piemoncki -Pàul (Sàul) ëd Tars
portugalski - Paulo de Tarso
rumuński - Pavel din Tars 
runa simi (język indian południowej Ameryki) - Pawlu Tarsumanta
rosyjski - Па́вел из Тарса
szkocki - Paul o Tarsus
albański - Pali i Tarsosit
słowacki - Pavol z Tarsu
słoweński - Pável iz Tárza
fiński - Paavali Tarsolainen
filipiński - Pablo ng Tarsus
turecki - Aziz Pavlus
veneto - San Pagoło
wietnamski - Phao-lô thành Tarsus

środa, 27 października 2010

Jak miał na imię?

Paweł z Tarsu, Paweł Apostoł, Szaweł, Saul, Szaul, hebr. שאול התרסי Szaul ha-Tarsi (ur. ok. 5 -10 w Tarsie w Cylicji, zm.64-67 w Rzymie) – Żyd z Tarsu, święty chrześcijański, zwany Apostołem Narodów.

afrykanerski - Paulus van Tarsus
aragoński, hiszpański - Pablo de Tarso
azerbedżański - həvari Pavel
bośniacki, chorwacki - Sveti Pavao
bretoński - Paol Tars
kataloński - Pau de Tars 
czeski - Pavel z Tarsu
walijski - Paul o Tarsus
duński - Apostlen Paulus 
niemiecki - Paulus von Tarsus
estoński - Paulus Tarsosest
angielski - Paul of Tarsus 
esperanto - Sankta Paŭlo
fiński - Paavali Tarsolainen 
francuski - Paul de Tarse 
irlandzki - Naomh Pól 
islandzki - Páll postuli 
włoski - Paolo di Tarso cdn.

poniedziałek, 25 października 2010

O Tarsie z czasów Pawla cz. II

Za czasów Pawła w Tarsie krzyżowały się drogi z Zachodu i Wschodu. Z Grecji docierała kultura i sztuka. Z Rzymu Prawo. Ze Wschodu karawany przywoziły korzenie, przyprawy, jedwab... A także astrologię, magię i tajemnicze kulty dalekiej Azji. Ksenofont, grecki wódz i pisarz nazwał Tars “miastem wielkim i szczęśliwym”.
Na wschód od miasta wije się rzeka Kydnos. Współcześnie fragment przęsła starożytnego mostu przywołuje jej świetność sprzed wieków. Dziś trudno uwierzyć, że był tu kiedyś jeden z najruchliwszych portów śródziemnomorskich. Statki docierały kanałem łączącym Tars z morzem. Obecnie miasto Mersin, położone ponad 20 km na wschód przejęło rolę portu. Rzeka Kydnos dziś nie wygląda groźnie. Jednak w 333 roku o mało nie okazałaby się zgubną dla Aleksandra Wielkiego. Ten wódz i zdobywca przebywszy Anatolię na czele swej potężnej armii zatrzymał się w tej okolicy i kuszony orzeźwiającą wodą rzeki wziął w niej kąpiel. Następnego dnia miał wysoką gorączkę. Prawdopodobnie dostał ataku febry i niewiele brakowało aby tu zakończył swój zwycięski marsz z Macedonii. W oddali widać pasmo gór Taurus, stanowiące jakby naturalny mur obronny zamykający urodzajną równinę cylicyjską od Północy. W kierunku Południa równina otwiera się ku morzu. To głównie z tej strony dociera do Tarsu bogactwo starożytnego świata.
Pierwszą osadę założyli tu Hetyci, jakieś 1400 lat przed naszą erą. Ich główne terytorium rozciągało się poza górami Taurus, na wyżynie Anatolijskiej. Później od morza przybyły do Cylicji inne ludy. Panowali tu Asyryjczycy, Macedończycy, Seleucydzi z Egiptu. W I wieku nawet Ormianie dotarli na te tereny pod wodzą swego króla Tigranesa.W roku 64 przed Chrystusem miasto, będące już częścią cesarstwa Rzymskiego zaznało wreszcie pokoju. Zostało stolicą rzymskiej prowincji Cylicia. Do bezpiecznego portu przypływały statki z rożnych zakątków morza śródziemnego. Miasto kwitło.Porównywano je nawet do Aten i Aleksandrii. Według starożytnego geografa Strabona mieszkańcy mieli pasję do filozofii i upodobanie w nauce. Dwóch tarsyjczyków - Apollonos i Chryzyp - miało spory wkład w stoickie pojmowanie świata i rozwój tego nurtu filozofii. Inny tarsyjczyk - Atendoros - był nauczycielem Oktawiana, który został panem cesarstwa Rzymskiego i przybrał imię August, czyli wyśmienity.

niedziela, 24 października 2010

Studnia św. Pawła w Tarsie

 Studnia św. Pawła pochodzi z okresu rzymskiego i znajduje się na terenie niegdyś w Tarsie zamieszkałym przez wspólnotę żydowską. Twierdzi się, że jest ona dokładnie w miejscu, gdzie w I w n.e. urodził się i gdzie mieszkał św. Paweł. Miała ona znajdować się w samym centrum dziedzińca w ogrodach, przy domu św. Pawła.

Tars czasów Pawła

Wjeżdżając do Tarsu mija się bramę, przy której miało się odbyć w 41 r. p.n.e. historyczne spotkanie Kleopatry i Marka Antoniusza. Jeśli wierzyć tym przekazom, przez bramę musiał wielokrotnie przechodzić Apostoł.
Św. Paweł był dumny ze swojego miasta, które zostało zbudowane przez Asyryjczyków, burzone przez Senacheriba w 696 r. p.n.e. i ponownie odbudowane. W mieście gościli: Ksenofont, Aleksander Wielki, Cyceron czy wspomniani już Marek Antoniusz i Kleopatra. Miasto było duże i ruchliwe, zamożne i swobodne. Pełniło także rolę ośrodka rzemiosła, handlu i życia intelektualnego. W czasach gdy żył Apostoł mówiło się po grecku, łacinie, a Żydzi swoje modły odprawiali po hebrajsku. Tu ścierały się prądy płynące ze Wschodu i z Zachodu. Dla św. Pawła tutaj wszystko się zaczęło. Tu przyszedł na świat, zdobył staranne wykształcenie i nasiąkł kulturą hellenistyczną. W piśmie i mowie posługiwał się niezwykle wybranym oraz znakomitym językiem.

Co warto zobaczyć w Tarsie?

W Tarsie znajduje się trochę pamiątek z czasów antycznych, wśród nich wyróżnia się pochodząca z czasów rzymskich brama Kleopatry. Oprócz tego znajdziemy tu rzymską łaźnię i drogę.
Najważniejszym punktem programu zwiedzania Tarsu jest Studnia świętego Pawła (Senpol Kuyusu).
Ja jestem Żydem i obywatelem Tarsu, znacznego miasta w Cylicji.
(z Dziejów Apostolskich)

Ojczyzna Pawła - Tars

Z Tarsu pochodził święty Paweł. Tars (gr. Tarsos, łac. Tarsus, tur. Tarsus) miasto w Cylicji, nad rzeką Kydnos. Współcześnie leży w południowej Turcji, w prowincji (il) Içel. Miasto zamieszkuje 225 tys. osób (1994).
Tars został założony między X a IX w. p. n. e. Obok niego przebiegał ważny trakt handlowy zwany "Wrotami Cylickimi". W VIII wieku p.n.e. podbity przez Asyrię, później pod panowaniem Persji. W 333 p.n.e. zdobyty przez Aleksandra Wielkiego. Po jego śmierci pod panowaniem dynastii Seleucydów. Od 64 p. n. e został stolicą rzymskiej prowincji Cylicji (Cilicia). Od VII w. pod panowaniem arabskim. W czasie wojen krzyżowych miasto weszło w skład  Królestwa Małej Armenii.
Z Tarsu pochodzili także Teodor z Tarsu i Diodor z Tarsu. W Tarsie zmarł w 313 r. cesarz rzymski Maksymin II Daja, a w 1101 syn króla Francji Henryka I, Hugo de Vermandois.

Kogo strzeże Paweł?

Jest patronem licznych zakonów, Awinionu, Berlina, Biecza, Frankfurtu nad Menem, Poznania, Rygi, Rzymu, Saragossy oraz marynarzy, powroźników, tkaczy.