W katedrze św. Emidia w Ascoli, w kaplicy sakramentu znajduje się poliptyk autorstwa weneckiego malarza okresu renesansu Carla Crivelliego z 1473. Na zewnętrznym prawym skrzydle przedstawił św. Pawła.
Poniżej całe dzieło artysty:
piątek, 25 marca 2011
poniedziałek, 21 marca 2011
czwartek, 17 marca 2011
Edward Poytner, Paweł i Apollos, 1872
Brytyjski malarz Edward Poytner wykonał w 1872 r. fresk zatytułowany: Paweł i Apollos. Zilustrował fragment 1 Listu do Koryntian 3, 4-9: "Skoro jeden mówi: «Ja jestem Pawła», a drugi: «Ja jestem Apollosa», to czyż nie postępujecie tylko po ludzku? Kimże jest Apollos? Albo kim jest Paweł? Sługami, przez których uwierzyliście według tego, co każdemu dał Pan. Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost. Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. Ten, który sieje, i ten, który podlewa, stanowią jedno; każdy według własnego trudu otrzyma należną mu zapłatę". Fresk znajduje się w Tate Collection.
środa, 16 marca 2011
Eugene Delacroix, Św. Paweł na drodze do Damaszku, XIX
Rysunek francuskiego malarza przedstawiający upadek św. Pawła w drodze do Damaszku.
Akwarela.
Oba dzieła znajdują się w muzeum w Luwrze.
Etykiety:
Eugene Delacroix,
nawrocenie sw. Pawla,
XIX w.
wtorek, 15 marca 2011
William Blake, Nawrócenie Saula, ok. 1800
Obraz angielskiego malarza Williama Blake'a znajduje się w USA, w Kalifornii (Henry E. Huntington Library and Art Gallery, San Marino)
Etykiety:
nawrocenie sw. Pawla,
William Blake,
XIX w.
niedziela, 13 marca 2011
Hans Sebald Beham, Św. Paweł, ok. 1530
Drzeworyt przedstawiający św. Pawła zawarty w serii »Die Zwölf Apostel und Christus als Salvator mundi« (12 apostołów i Chrystus jako Zbawiciel świata). Przechowywany w Coburgu (Kunstsammlungen der Veste Coburg).
Etykiety:
drzeworyt,
Hans Sebald Beham,
postac,
XVI w.
sobota, 12 marca 2011
Hans Sebald Beham, Mapa podróży św. Pawła, ok. 1540
Drzeworyt niemieckiego grafika Behama z ok. 1540 przedstawiająca mapę podróży św. Pawła. Znajduje się w Albertynie we Wiedniu.
Etykiety:
drzeworyt,
Hans Sebald Beham,
XVI w.,
życie
Cosmas Damian Asam, scena Nawrócenia Szawła, Regensburg, 1737
Fresk niemieckiego artysty późnego baroka Cosmasa Damiana Asama, wykonany w dawnym kościele klasztornym benedyktyńskim w Regensburgu St. Emmeram.
Etykiety:
Cosmas Damian Asam,
fresk,
nawrocenie sw. Pawla,
XVIII w.
piątek, 11 marca 2011
czwartek, 10 marca 2011
Miniatura z 1372, Św. Paweł przed Festusem oskarżany przez Żydów
Miniatura wykonana przez ilustratorem Petrusa Comestora z "Bible Historiale", z 1372 (w Museum Meermanno Westreenianum w Hadze). Przedstawia św. Pawła oskarżanego przez Żydów przed Festusem (Dz 25 1-12).
środa, 2 marca 2011
Johann Christoph Weigel - grafiki o św. Pawle cz. II
Gdy przeszli przez całą wyspę aż do Pafos, spotkali pewnego maga, fałszywego proroka żydowskiego, imieniem Bar-Jezus, który należał do otoczenia prokonsula Sergiusza Pawła, człowieka roztropnego. Ten, wezwawszy Barnabę i Szawła, chciał słuchać słowa Bożego. Lecz przeciwstawił się im Elimas - mag (tak bowiem tłumaczy się jego imię), usiłując odwieść prokonsula od wiary. Ale Szaweł, który także zwie się Paweł, napełniony Duchem Świętym spojrzał na niego uważnie i rzekł: «O, synu diabelski, pełny wszelkiej zdrady i wszelkiej przewrotności, wrogu wszelkiej sprawiedliwości, czyż nie zaprzestaniesz wykrzywiać prostych dróg Pańskich? Teraz dotknie cię ręka Pańska: będziesz niewidomy i przez pewien czas nie będziesz widział słońca». Natychmiast spadły na niego mrok i ciemność. I chodząc wkoło, szukał kogoś, kto by go poprowadził za rękę. Wtedy prokonsul widząc, co się stało, uwierzył, zdumiony nauką Pańską. (Dz 13, 6-12)
Działalność św. Pawła w Antiochii Pizydyjskiej pośród pogan i żydów.
Paweł i Barnaba w konfrontacji z kapłanem Zeusa - Listra (Dz 14)
Uzdrowienie kaleki w Listrze
Kamieniowanie św. Pawła
W Listrze mieszkał pewien człowiek o bezwładnych nogach, kaleka od urodzenia, który nigdy nie chodził. Słuchał on przemówienia Pawła; ten spojrzał na niego uważnie i widząc, że ma wiarę potrzebną do uzdrowienia, zawołał głośno: «Stań prosto na nogach!» A on zerwał się i zaczął chodzić. Na widok tego, co uczynił Paweł, tłumy zaczęły wołać po likaońsku: «Bogowie przybrali postać ludzi i zstąpili do nas!» Barnabę nazywali Zeusem, a Pawła Hermesem, gdyż głównie on przemawiał. A kapłan Zeusa, który miał świątynię przed miastem, przywiódł przed bramę woły i przyniósł wieńce, i chciał razem z tłumem złożyć ofiarę. Na wieść o tym apostołowie, Barnaba i Paweł, rozdarli szaty i rzucili się w tłum, krzycząc: «Ludzie, dlaczego to robicie! My także jesteśmy ludźmi, podobnie jak wy podlegamy cierpieniom. Nauczamy was, abyście odwrócili się od tych marności do Boga żywego, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich się znajduje. Pozwolił On w dawnych czasach, że każdy naród chodził własnymi drogami, ale nie przestawał dawać o sobie świadectwa czyniąc dobrze. Zsyłał wam deszcz z nieba i urodzajne lata, karmił was i radością napełniał wasze serca». Tymi słowami ledwie powstrzymali tłumy od złożenia im ofiary. Tymczasem nadeszli Żydzi z Antiochii i z Ikonium. Podburzyli tłum, ukamienowali Pawła i wywlekli go za miasto, sądząc, że nie żyje. Kiedy go jednak otoczyli uczniowie, podniósł się i wszedł do miasta, a następnego dnia udał się razem z Barnabą do Derbe. (Dz 14, 8-20)
Etykiety:
Antiochia Pizydyjska,
Cypr,
Johann Christoph Weigel,
Listra,
XVII w.
wtorek, 1 marca 2011
Salvador Dali, Tertia die resurrexit, 1964-7
Litografia Salvadora Dali ma przedstawiać spotkanie zmartwychwstałego Chrystusa z Pawłem w drodze do Damaszku. Została opublikowana w zbiorze 105 litografii zatytułowanych "Biblia sacra" w 1969 r.
Etykiety:
nawrocenie sw. Pawla,
Salvador Dali,
XX w.
Johann Christoph Weigel - grafiki o św. Pawle
Johann Christoph Weigel (1654-1725) to znany niemiecki grafik i wydawca. W swym dziele z 1695 roku "Biblia ectypa : Bildnussen auss Heiliger Schrifft Alt und Neuen Testaments" znajdziemy kilkanaście przedstawień św. Pawła.
postać apostoła |
Nawrócenie św. Pawła |
Szaweł z Ananiaszem |
Drzeworyt ilustruje spotkanie Szawła z Ananiaszem: "W Damaszku znajdował się pewien uczeń, imieniem Ananiasz. «Ananiaszu!» - przemówił do niego Pan w widzeniu. A on odrzekł: «Jestem, Panie!» A Pan do niego: «Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu, bo właśnie się modli». (I ujrzał w widzeniu, jak człowiek imieniem Ananiasz wszedł i położył na nim ręce, aby przejrzał). «Panie - odpowiedział Ananiasz - słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie. I ma on także władzę od arcykapłanów więzić tutaj wszystkich, którzy wzywają Twego imienia». «Idź - odpowiedział mu Pan - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On zaniesie imię moje do pogan i królów, i do synów Izraela. I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia». Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: «Szawle, bracie, Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym». Natychmiast jakby łuski spadły z jego oczu i odzyskał wzrok, i został ochrzczony. A gdy go nakarmiono, odzyskał siły. (Dz 9, 10-19)
Subskrybuj:
Posty (Atom)