środa, 2 lutego 2011

Juan de Juanes, Meczenstwo sw. Szczepana, 1560-5

"Męczeństwo św. Szczepana", obraz powstal miedzy 1560-1565, olej na desce, 160 x 123 cm, Muzeum Prado (Madryt) Autor: Vicente Juan Masip, zwany Juan de Juanes, malarz hiszpański, (ok. 1523 - 1579).

Juan de Juanes dla miejscowego kościoła św. Stefana w rodzinnej Walencji namalował pięć obrazów z życia świętego: "Kazanie w synagodze", "Oskarżenie o bluźnierstwo", "Prowadzenie na egzekucję", "Męczeństwo św. Szczepana" i "Pogrzeb św. Szczepana".
Święty Szczepan był pierwszym chrześcijańskim męczennikiem. Oskarżony przez Sanhedryn o bluźnierstwo został ukamienowany w Jerozolimie. Tę scenę przedstawia Juan de Juanes. Święty w chwili męczeństwa kleczy i modlac sie wznosi oczy ku niebu, oddając się Bogu. Pomiędzy nim a katami artysta umieścił sylwetkę stojącego w głębi mężczyzny w zielonej szacie. To święty Paweł z Tarsu. Zanim się nawrócił (ok. 36 r.) nazywał się Szaweł (Saul) i prześladował chrześcijan. Tu nadzoruje egzekucję.

Obraz jest dziełem typowym dla Renesansu. Widzimy prawidłowe proporcje, umiejętnie stosowane skróty perspektywiczne, a także zapożyczone od Leonarda sfumato (modelunek malarski zacierający wyrazistość konturu dzięki łagodnym przejściom światłocieniowym dający wrażenie oglądania obiektu przez mgłę lub dym). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz