sobota, 13 listopada 2010

Marco Zoppo, Św. Paweł, XV w.

wtorek, 9 listopada 2010

Pierwsza całkowicie polska produkcja o życiu Św. Pawła

Już wkrótce w sprzedaży pojawi się nowy film „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” w reżyserii Grzegorza Misiewicza, absolwenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przedstawi długi szlak życia apostoła na tle obrazów antycznej cywilizacji.
Pomysł na zrealizowanie dokumentalnej produkcji o tematyce religijnej zrodził się w związku z obchodami Roku Świętego Pawła celebrowanymi w Kościele Katolickim od czerwca 2008 do czerwca 2009 roku. Opowieść o życiu Pawła z Tarsu to prawie sześć godzin filmu, który został podzielony na dwanaście półgodzinnych odcinków.
Grzegorz Misiewicz - reżyser i jednocześnie scenarzysta serialu to absolwent Wydziału Teologii KUL. Jest związany z Międzynarodowym Katolickim Instytutem Ewangelizacji – ICPE Mission, w ramach którego wykonał wiele projektów ewangelizacyjnych. Jest również przewodnikiem wyjazdów pielgrzymkowych do Turcji i na Bliski Wschód. W związku z tym nie brakuje mu wiedzy na temat początków chrześcijaństwa i roli, jaką odegrał w nim Św. Paweł. Również doświadczenie Grzegorza Misiewicza w reżyserii i aktorstwie było kluczowe dla realizacji filmu.
Św. Paweł to postać, która z zagorzałego przeciwnika chrześcijaństwa przeszła duchową drogę stając się gorliwym zwolennikiem Kościoła Katolickiego. Film zrealizowany przez studio produkcji filmowej Framesound Production ma na celu ukazanie życia Apostoła Narodów poprzez podążanie jego śladami.
- To reporterska i w miarę możliwości dokumentalna rekonstrukcja wydarzeń związanych z Pawłem w historycznych miejscach jego pobytu i działalności - mówi Grzegorz Misiewicz.
Producenci filmu uznali za szczególnie warty podkreślenia fakt, że Paweł z Tarsu był osobą wyjątkową jak na realia w jakich żył. W czasach głębokich podziałów religijnych i społecznych głosił równość wszystkich ludzi. „Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem, wolnym a niewolnikiem, mężczyzną a kobietą – w Chrystusie jesteście wszyscy kimś jednym” – pisał w Liście do Galatów (3, 28). Początkowo jako Szaweł sprzeciwiał się Jezusowi i potępiał jego zwolenników. Dzięki temu, kiedy nawrócił się na Chrześcijaństwo, mógł umiejętnie odpierać kontrargumenty znając racje drugiej strony.
- Paweł z Tarsu to jedna z tych postaci w dziejach ludzkości, które wpłynęły na zmianę biegu historii. Świat jaki zastali i jaki pozostawili po sobie – to dwa różne światy – twierdzi ks. prof. dr hab.  Waldemar Rakocy CM, znawca pism Św. Pawła i konsultant naukowy filmu.
Kolejne odcinki filmu przybliżą nam życie bohatera, którego działalność do tej pory ma wpływ na to kim jesteśmy. „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” jest bowiem serialem o początkach chrześcijaństwa i historii naszej cywilizacji. Widz będzie mógł poznać nie tylko głównego bohatera filmu, ale także miejsca, w których kształtował się jego charakter i sposób myślenia. Tematyka filmu wymagała realizacji zdjęć na terenie Turcji, Grecji, Syrii, Izraela, Malty, Cypru oraz Rzymu. Te punkty są również obecnie bardzo atrakcyjne turystycznie. Są celem licznych pielgrzymek i prywatnych wyjazdów wypoczynkowych. Dlatego „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” to nie tylko podróż duchowa, ale też obraz miły dla oka pełen malowniczych pejzaży, pięknych krajobrazów i wyjątkowych pozostałości antycznego świata. Dla zapewnienia szczególnej atmosfery, muzyka w filmie została specjalnie skomponowana przez Krzysztofa Stanisławskiego. Ciepła nadają również znane głosy lektorów. W tej roli wystąpili bowiem między innymi Krystyna Czubówna i Krzysztof Kolberger.
Twórcy filmu musieli pokonać wiele przeszkód w czasie realizacji filmowego projektu. Duże nakłady finansowe, dalekie wyprawy na plan zdjęciowy, ciężar logistyczny przedsięwzięcia oraz trudy doświadczeń na obczyźnie nie zniechęciły ekipy filmowej. Wiara w powodzenie filmu, upór i wspólne wsparcie zaowocowały szczęśliwym zakończeniem produkcji. Czas pochwalić się nią przed publicznością.
Więcej informacji i zdjęć znajdziecie Państwo na stronie www.paulusfilm.com .
 Karolina Strzelecka

środa, 3 listopada 2010

El Greco, Apostołowie Piotr i Paweł, 1592, odesłanie

Zapraszam do lektury wpisu dotyczącego obrazu El Greco "Apostołowie Piotr i Paweł":
http://piotr-i-pawel.blogspot.com/2010/11/el-greco-apostoowie-piotr-i-pawe-1592.html

Guido Reni, Św. Piotr i św. Paweł, odesłanie

Zapraszam do lektury wpisu dotyczącego obrazu Guido Reniego "Św. Piotr i Paweł":

http://piotr-i-pawel.blogspot.com/2010/10/guido-reni-sw-piotr-i-sw-pawe.html

poniedziałek, 1 listopada 2010

Jak wyglądał św. Paweł?

Współczesna rekonstrukcja twarzy Pawła z Tarsu wykonana przez niemiecką policję

Jak miał na imię? cz. II

suahili - Mtakatifu Paulo 
łotewski - Pāvils no Tarsas
litewski - Apaštalas Paulius
lingala -  Polo ya Tarsu
węgierski - Pál apostol
macedoński - Павле од Тарсус 
malti - Pawlu minn Tarsu 
norweski - Apostelen Paulus
piemoncki -Pàul (Sàul) ëd Tars
portugalski - Paulo de Tarso
rumuński - Pavel din Tars 
runa simi (język indian południowej Ameryki) - Pawlu Tarsumanta
rosyjski - Па́вел из Тарса
szkocki - Paul o Tarsus
albański - Pali i Tarsosit
słowacki - Pavol z Tarsu
słoweński - Pável iz Tárza
fiński - Paavali Tarsolainen
filipiński - Pablo ng Tarsus
turecki - Aziz Pavlus
veneto - San Pagoło
wietnamski - Phao-lô thành Tarsus